0212 771 10 71 Hadımköy Mahallesi Enginsoy Sokak No:5/7 Arnavutköy/ İSTANBUL 09:00 - 18:00
IMG-LOGO
Ana Sayfa / Duyurular / GÜNCEL BİLGİ: ARAÇ CİNSİNE GÖRE YASAL HIZ SINIRLARI

GÜNCEL BİLGİ: ARAÇ CİNSİNE GÖRE YASAL HIZ SINIRLARI

ARAÇ CİNSİNE GÖRE YASAL HIZ SINIRLARI                                                  

Yönetmelikte yazılı kayı ve şartlar dışında ve aksine bir işaret bulunmadıkça yol durumlarına göre römorksuz araç cinsleri için 1 saatteki asgari ve azami hız sınırları tabloda gösterilmiştir.

Ø  M1G: Sadece yolcu taşır, otomobil özelliğinde 4x4

Ø  N1G: Kamyonet özelliğinde 4 x 4

Ø  Hız sınırlayıcı cihaz bulundurma ve kullanma zorunlularda, yol ayrımı yapılmaksızın M3 sınıfı otobüslerde hız sınırı ayarlaması 110 km/saat, N3 sınıfı kamyon ve çekicilerde ise 90 km/saat olacak araçlar şehir içi yollarda ise, diğer araçların tabi olduğu azami hız sınırlarına uymak zorundadırlar.

Ø  Zorunlu haller dışında şehirlerarası karayolunu kullanan motorlu araçlarda cinsi gözetilmeksizin asgari hız sınırı 15 km/saat, otoyollarda ise 40 km/saat'tir.

Ø  Tehlikeli madde taşımaya mahsus olup, boş olarak trafiğe çıkan araçlar yukarıda belirtilen kendi sınıfına giren araçlara ait hızla sürülebilirler.

Ø  Römorklu veya yarı römorklu araçlarda (römork takmış LTT hariç) en çok hız sınırı aynı cins römorksuz araçlara ait en çok hız sınırından saatte 10 km daha düşüktür.

Ø  Servis freni bozuk araçları çeken araçlar saatte 15 km’nin üstünde bir hızla sürülemez.

Ø  İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığının görüşünü alarak, yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için hız sınırını 20 km/saat'e kadar arttırmaya yetkilidir.

Ø  İl ve ilçe trafik komisyonları belediye sınırları içindeki karayollarında otomobillerin için hız sinirini 20 km/saat'e kadar arttırmaya yetkilidir.

Ø  Ancak Belediye sınırları içinden geçen ve Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan devlet ve il yolları için Karayolları Genel Müdürlüğünün uygun görüşünün alınması zorunludur.

Sürücüler:

Ø  Kavşaklarla yaklaşırken,

Ø  Dönemeçlere girerken,

Ø  Tepe üstlerine yaklaşırken,

Ø  Yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken,

Ø  Devamlı dönemeçli yollarda ilerlerken,

Ø  Demiryolu geçitlerine yaklaşırken,

Ø  Tünellere yaklaşırken,

Ø  Dar köprü ve menfezlere yaklaşırken,

Ø  Yapım, bakım ve onarım çalışmaları yapılan yol kesimlerine yaklaşırken

hızlarını azaltmak zorundadırlar.

Kurs Taksidinizi Kredi Kartı ile Hemen Ödemek İster misiniz ?